Bielsko Biała, Częstochowa, Janów, Koniecpol, Mstów, Olsztyn

Historia klubu


Na początku września 1993 r. w Janowie pod okiem młodego szkoleniowca Jacka Wąchała (I Dan) powstaje sekcja Taekwon-do. Powstała sekcja była filią klubu sportowego "Best" w której pierwszym trenerem i zarazem prezesem był Cezary Kowalczyk, a Jacek Wąchała był jego asystentem. Powstała sekcja w Janowie była pierwszą samodzielną grupą prowadzoną przez trenera Wąchałe. Podczas pierwszych zajęć w rodzinnej miejscowości Jacka Wąchały okazuje się, iż zainteresowanie taką zajęć ruchowych jest bardzo duże. Z kolejnymi treningami ćwiczących przybywa i po upływie miesiąca może dwóch osiąga liczbę 60 osób. Po rocznej działalności sekcji w Janowie trener Wąchała postanawia rozwinąć działalność. Jako kierunek ekspansji Taekwon-do Jacek Wąchała wybiera podczęstochowską miejscowość Olsztyn. I już od września 1994 r. grupa w Olsztynie rozpoczyna treningi.

 

Podobnie jak w Janowie tak i w Olsztynie rozpoczynała liczna grupa ćwiczących, co było wielkim sukcesem, gdyż miejscowość te liczą około 3-5 tysięcy mieszkańców. Niesiony sukcesami szkoleniowymi w grupach w Janowie i w Olsztynie trener rozpoczyna rozszerzanie działalności Taekwon-do w województwie częstochowskim. Dzięki czemu powstają dwie kolejne sekcje Taekwon-do prowadzone przez trenera Wąchałe. Jako pierwsza powstaje sekcja w Koniecpolu w 1996 r., a następnie we wrześniu 1997 roku powstaje sekcja w Częstochowie.

 

Wśród ćwiczących w każdej z grup można było wyróżnić takie osoby jak:
- w grupie z Janowa:
Maciej i Marcin Pypłaczowie, Marcin i Sławek Surowiec, Rafał Ziębacz, Jacek Walaszczyk;
- w grupie z Olsztyna:
Martyna i Agnieszka Kisiel, Katarzyna Konińska, Marcin Szecówka, Marek Lisiewicz, Paweł Matysiak, Zdzisław Synoradzki.
- w grupie z Koniecpola:
Mariusz Ujma, Marcin Mruk, Marcin Siut.
- w grupie z Częstochowy:
Andrzej Molga, Artur Osuchowski.

Przez kilka lat początkowego działania pod sztandarem Klubu Sportowego "Best" trener Wąchała postanawia przekształcić istniejące sekcje kierowane przez niego w samodzielny klub sportowy. I tak pod wpływem działania trenera Jacka Wąchały w 1997 roku powstaje samodzielny Klub Sportowy Dragon z siedzibą w Janowie.

Od początku działalności instruktorskiej Jacka Wąchały organizował on obozy sportowe, pierwszy wyjazd był zorganizowany latem 1994 roku do Ełku. A następnie co roku zawodnicy Dragona z trenerem odwiedzali nowe miejsca takie jak: Turawa, Węgierska Górka, Serpelicce, Kołobrzeg, Zakopane, Pokrzywna, Rajcza, Jastrowie, Kudowa Zdrój i Nowa Ruda.

 

Po intensywnej pracy w fazie początkowej w grupie Janowskiej i Olsztyńskiej, młodzi adepci Taekwon-do osiągnęli odpowiedni poziom techniczny, aby przechodzić kolejne etapy szkoleniowe, czego efektem było uzyskanie odpowiednich stopni szkoleniowych umożliwiających zawodnikom uczestnictwo ich w współzawodnictwie. Już od pierwszych startów było widać, iż trener Jacek Wąchała ma dobry sposób prowadzenia zawodników, gdyż w współzawodnictwie na szczeblu makroregionalnym odnosili sukcesy. Pierwszym znaczącym sukcesem na arenie ogólnokrajowym był występ Macieja Pypłacza w 1996 roku na Mistrzostwach Polski Młodzików, gdzie zdobył tytuł mistrza Polski w kategorii walki do 66 kg.

Kolejne lata to pasmo sukcesów sportowych Dragona, które doprowadzają kolejnych zawodników do najwyższych wyników w kraju, czyli tytułów Mistrzów Polski. Z grona tych zawodników wielu zostaje powołanych do kadry narodowej w celu reprezentowania kraju w zawodach najwyższej rangi jak Mistrzostwa Europy i Świata. Do grona reprezentantów kraju z klubu sportowego "DRAGON" dołączyli: Maciej Pypłacz, Martyna i Agnieszka Kisiel, Artur Osuchowski, Eryk Kopan, Kamila Kubis, Z tych zawodników Martyna Kisiel i Kamila Kubis zdobywała medale Mistrzostw Europy i Świata.

 

Kolejne lata pracy trenerskiej Jacka Wąchały doprowadza do rozszerzania kadry trenerskiej klubu sportowego Dragon. Uprawnienia instruktorskie uzyskał Marcin Szecówka, Zdzisław Synoradzki, Artur Osuchowski, Marcin Surowiec. Uzyskane uprawnienia instruktorskie tych osób przyczyniło się do rozbudowy sieci sekcji klubu. I tak Marcin Szecówka otwiera swoją sekcje w Bielsku Białej, Marcin Surowiec rozpoczyna prowadzenie grupy w Kętach, Zdzisław Synoradzki otwiera sekcje w Zrębicach, a Artur Osuchowski otwiera sekcje w Mstowie. Kolejne lata przyczyniają się do rozwoju wszystkich sekcji K.S. "Dragon" i wygenerowania się następnych osób, które starają się o uzyskanie uprawnień instruktorskich i trenerskich.

 

Zawodnicy prowadzeni przez sztab szkoleniowy klubu, co roku odnoszą sukcesy sportowe w rywalizacji na arenie makroregionu śląskiego, ogólnopolskim oraz międzynarodowej. Wzrost wyszkolenia technicznego adeptów sekcji Taekwon-do w Dragonie owocuje uzyskiwaniem przez ćwiczących stopni mistrzowskich (czarnych pasów).

XV Lat KS Dragon

1993-2008

 

Google + Klub sportowy Dragon  Janów Taekwon-do ITF
You Tube Facebook Klub sportowy Dragon  Janów Taekwon-do ITF
Facebook Klub sportowy Dragon  Janów Taekwon-do ITF

NAJNOWSZE ZDJĘCIA

All Right Reserved © 2018 Klub Sportowy Dragon Janów

Zaprojektowane przez Rafała Zjawińskiego

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z GALERII

WSPIERAJĄ NAS I DOFINANSOWUJĄ SZKOLENIE ORAZ

WYJAZDY NA ZAWODY

PARTNERZY